Wróć przed zmrokiem

Wróć przed zmrokiem to jedna z lepszych książek, która w ostatnim czasie trafiła do mojej biblioteczki. Książka przedstawia bardzo realistycznie opisane zdarzenia z nawiedzonego domu, dzięki czemu książka staje się nieodkładalna. Autorka charakteryzuje się genialnym stylem pisarskim, dzięki czemu książkę można dosłownie pochłonąć w jeden wieczór.

 

Już od samego początku historia przedstawiona w Wróć przed zmrokiem mrozi krew w żyłach. Cały czas czytelnik zastanawia się gdzie jest prawda, a gdzie tylko wyobrażenia pisarskie. Główna bohaterka Maggie  wraca po wielu latach do nawiedzonego domu, w którym przeżyła kilka tygodni jako dziecko. Dokładnie zna przeszłość i historię tego miejsca, ale nie z własnych zapamiętanych przeżyć, lecz z książki, którą napisał jej ojciec. Po jego śmierci staje się właścicielką nawiedzonego miejsca i pragnie odkryć prawdę.

Książka napisana przez ojca stała się przekleństwem dla młodej dziewczyny, która całe życie boryka się z napiętnowaniem. Chociaż nie wierzy w opisaną historię, nigdy nie uzyskała odpowiedzi co stało się 20 lat temu. Wraca wiec pełna nadziei, że odkryje swoją przeszłość i zmierzy się z “duchami przeszłości”.

Wróć przed zmrokiem

Rzadko sięgam po horrory, jednak klimat nawiedzonego domu skusił mnie na tyle, że wybrałam Wróć przed zmrokiem z wielu propozycji Taniej Książki. Nie żałuję, ponieważ książka Riley Sager okazała się mistrzostwem, a horror zamienił się po części w kryminał psychologiczny.  Więc jeśli szukacie horroru ze scenami rodem z piekła to tutaj ich nie znajdziecie. Jednak książka się broni niepowtarzalnym klimatem, mnóstwem zagadek. Książka buduje napięcie stopniowo, a atmosfera i ludzie żyjący w Baneberry Hall wywołują mocne bicie serc. Zakończenie jest nieprzewidywalne, chyba żadna książka jeszcze mnie tak bardzo nie zaskoczyła.

Ciekawym elementem Wróć przed zmrokiem jest umieszczenie “książki w książce”. Bieżące wydarzenia z życia Maggie są przeplatane rozdziałami książki napisanej przez jej ojca. Odkrywanie kolejnych sekretów nawiedzonego domu staje się bolesne dla Maggie, ale także wciąga ją w kolejną grę psychologiczną. Kto kłamie? Dlaczego powstała książka o nawiedzonym domu? A może faktycznie dom ma swój sekret? Odpowiedzi na te pytania wstrząsną czytelnika i pozostawią niedosyt… Ja chcę kolejnej tak dobrej lektury!

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.