Skoro nasze małe łasuchy tyle jedzą, nic dziwnego, że od czasu do czasu przychodzi czas na kupkę. Okazuje się, że może ona sporo powiedzieć nam o kondycji zdrowotnej malucha. Alarmującym zjawiskiem powinna być z pewnością zbyt często lub za rzadko robiona kupka. Istotny jej także jej kolor oraz konsystencja. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, o czym mogą poinformować nas właściwości niemowlęcej kupki, zapraszam do lektury!
Niemowlęca kupka nie może być tematem tabu!
Są rzeczy o których się nie mówi, bo i po co! Maluszek pachnie, a jego kupki są słodkie tak jak i on sam. Nie prawda! Kupka śmierdzi, jest brzydka, ma różne konsystencje i kolory. W większości to co odkryjesz w pieluszce dzieciaczka jest prawidłowe, ale są przypadki, które mogą zaniepokoić. I tak, dzisiaj przegląd kupek noworodka i niemowlaka:
- Kleista, gęsta i smolista, czarna smółka – pierwsza kupka noworodka, najprawdopodobniej maluch zrobi ją jeszcze w szpitalu, a Ty będziesz na tyle przejęta swoją nową rolą matki, że nawet jej nie zauważysz.
- Ziarnista brązowa kupka pojawia się w 3, 4 dobie po porodzie.
- Musztardowa kupka – konsystencją i kolorem przypomina musztardę – to jest taka kupka jakiej oczekujemy, czyli normalna kupka niemowlaka karmionego piersią.
- Troszkę twardsza niż musztarda, jasnożółta, jasnobrązowa – normalna kupka dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym.
- Wodnista kupka – biegunka! Udaj się jak najszybciej do lekarza, podawaj dziecku płyny, aby się nie odwodniło.
- Twarda z grudkami, ze śluzem – zatwardzenie (może należy zmienić mleko).
- Czerwone smugi – alergia na mleko.
- Zielona lub jasnożółta – przeziębienie maluszka.
Starszy maluch, który już wcina marchewkę może mieć kupkę koloru pomarańczowego, a po brokułach koloru zielonego. Jest to normalna rzecz.
Problemy z wypróżnianiem się u noworodków to norma
Wracając jeszcze do noworodka, dzieciaczek może mieć problem z robieniem kupki. I tak miała nasza Mańka. Będąc karmiona piersią robiła kupkę raz na tydzień (po karmieniu piersią dziecko powinno robić kupkę nie rzadziej niż raz na 10 dni, karmione mlekiem modyfikowanym powinno robić kupkę codziennie!). Miała problem bo nie umiała przeć, przez co bardzo płakała, wychodząca kupka podrażniała jej okolice odbytu, a ona zdezorientowana nie wiedziała co się dzieje. Po konsultacji u lekarza dowiedzieliśmy się, że noworodek musi nauczyć się robić kupkę. Trwa to średnio do 3-4 miesiąca, potem już się unormuje.