To co zostawiła – Ellen Marie Wiseman

To co zostawiła – to druga książka autorki Ellen Marie Wiseman, która znalazła się na mojej półce. Po “Dla jej dobra” poczułam chęć zapoznania się z Jej twórczością! I dalej mam niedosyt! Książka wywarła ogromne wrażenie na mnie i wiem na pewno, że chce jeszcze….

Znowu mamy lata 30 ubiegłego wieku (w które przenosimy się za sprawą listów), znowu trochę starodawne podejścia do życia, ludzi, która nie zawsze odpowiada. Jednak styl autorki pozwala na szybkie zrozumienie tamtych lat i utożsamienie się z “trudami” ówczesności.

Clara jest osiemnastoletnią dziewczyną, która próbuje pogodzić ze samobójczą śmiercią swojego brata. Tragedia przyczynia się do powstawania konflikrów rodzinnych, które umacniają się w momencie gdy Clara zakochuje się we włoskim imirancie. Rozzłoszczony nieposłuszeństwem córki ojciec umieszcza ją w szpitalu psychiatrycznym, w którym przeżywa piekło….

Rok 1995, Isabella tuła się po rodzinach zastępczych. Niesie ze sobą ciężkie przeżycie- matka zabija jej ojca, a ona w sobie nosi ogrmny żal. Dziewczyna trafia fo kolejnej rodziny, gdzie pomaga porządkować zbiory należące do lokalnego muzeym, Odkrywa tam zapiski ze szpitala psychiatrycznego i tak łączą się dwie historie…

Akcja książki dzieje się dwutorowo. Mistrzowskie pisanie pozwala z łatwością przenosić się między współczesnością a latami 30-tymi. Ksiażka wywołuje różne emocje, czasem nawet rozczarowanie, że musimy się przenieść do drugiej bohaterki! Jest mrocznie, czasamie strasznie! Razem z Clarą czujemy bezsilność i upodlenie, a opisy eksperymentalnych technik leczenia wywołują w nas nie małe zniesmaczenie!

Jest mrocznie, przygnębiająco i trochę strasznie, szczególnie w części opisującej życie w szpitalu psychiatrycznym. Aczkolwiek mam trochę mieszane uczucia co do tej książki. Mega poruszyła mnie część historii Clary. Bardzo się w nią wczułam. Razem z dziewczyną czułam bezsilność i frustrację. Przeżywałam upodlenie i poniżanie pacjentów przez personel. Przeraziły mnie eksperymentalne techniki leczenia.

To co zostawiła

Bardzo piękna i wzruszająca historia dwóch nastolatek, które powinny się bawić, ale ich los maił dla nich inne zadanie. Niewątpliwie książki Wiseman wywołują wiele emocji, tych dobrych i tych złych.  “To co zostawiła” zmusza nas do refleksji po przeczytaniu. Kolejna książka, która zostaje w naszej pamięci na długi czas! Po przeczytaniu zostaje pustka, chciałoby się więcej i nie wątpliwie niedługo sięgnę po kolejne książki autorki.

 

Dla jej dobra – Ellen Marie Wiseman

Jedna myśli w temacie “To co zostawiła – Ellen Marie Wiseman

  1. To jeden z watkow powiesci Ellen Marie Wiseman, w ktorym poznajemy historie dwoch kobiet, ktore zagubily sie w szalonym swiecie. Wspolczesna nastolatka stracila oboje rodzicow, poniewaz matka zabila ojca i sama odbywa kare wiezienia. Nastolatka zyjaca niemal wiek wczesniej, traci swoje zycie, choc zyje jeszcze przez wiele lat, tyle ze nie w taki sposob jak powinna byla zyc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.