Pedofilia? Jak ustrzec dziecko?

Powstał szum medialny w okół księży pedofilów, ale niestety możemy ich spotkać wszędzie. Dzieci ufają swoim nauczycielom, sąsiadom, wujkom, lekarzom i innym. Jak rozmawiać z dzieckiem by było świadome, czym jest pedofilia? Jak ustrzec dziecko?

Bardzo trudny temat, często temat tabu w naszych domach. Jak ja byłam mała nie rozmawiało się z rodzicami o nagości, seksie, ale dzisiaj świat się zmienia. Trzeba uświadamiać dzieci. Tylko jak wytłumaczyć takiemu maleństwu co jest dobre a co nie?

Dlaczego nie pokazujemy ciała obcym?

– Mamo? A czemu zakrywam dupcie,a mogę pokazywać rączkę czy nóżkę?

Takie pytanie raczej nie padnie z ust Twojego dziecka. Dla niego cielesność nie jest wstydliwa. Dziecko zaczyna się wstydzić dopiero około 8 – 10 roku życia. Jak wytłumaczyć dziecku dlaczego zakrywamy niektóre części ciała, a inne nie?

Gdy kogoś lubimy np. w przedszkolu to możemy przywitać się z nim np. podając rączkę, czy całując przyjaciółkę w policzek. To jest wystarczający okaz naszej sympatii. Natomiast są rodzice, którzy Cię kochają, a Ty kochasz ich, więc możesz im pokazać swoje zakryte ciało, ale tylko pod warunkiem, że masz do tego ważny powód. Mama i tatuś mogą Cię kąpać, więc mogą obejrzeć Twoje całe ciało. Ale pamiętaj, że to są bardzo ważne sprawy i dotyczą tylko tych osób które Cię kochają – mamusi i tatusia. Oczywiście jeżeli mamusia poprosi babcie by z Tobą została a ona musi Cię wykąpać to także możesz jej na to pozwolić. Kolejną osobą jest lekarz, jeżeli jesteś chory i idziemy do lekarza to on także może Cię zobaczyć.

Pamiętaj, że to są ważne sprawy i jeżeli ktoś inny chce zobaczyć Twoje całe ciało to powinieneś od razu zgłosić to mamie lub tacie!

Kim jest pedofil?

Pedofil to osoba, która lubi rozbierać i dotykać dzieci a nie ma do tego żadnego ważnego powodu. Pamiętaj, że takie zachowanie jest niewłaściwe. Wiesz już, że nie można pokazywać całego ciała bez żadnego powodu. Musisz zawsze pamiętać, że gdyby ktoś próbował Cię rozbierać lub dotykać, powinieneś mu powiedzieć, że tego nie chcesz! Powinieneś jak najszybciej mi o tym powiedzieć.

Jak ustrzec dziecko?

Czy taka rozmowa wystarczy? Nie gwarantuje, ale na pewno uświadomi kilkulatka co jest właściwe. Nasze maleństwa nie znają złych zachowań i zazwyczaj ufają ludziom. Musimy przeprowadzić z dzieckiem takie rozmowy i wiele innych.

Niestety często nie wiemy jak to zrobić. Dlatego polecam wspaniałą książkę – “Jak być dobrym rodzicem – Mądre reakcje w trudnych sytuacjach.”

jak ustrzec dziecko

 

Choroba dziecka a wizyta u lekarza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.