Mleko modyfikowane a olej palmowy

Nie wiele osób zadaje sobie pytanie, jakie powinnam wybrać mleko modyfikowane, czym się kierować przy wyborze, żeby nie popełnić błędu. Ja niestety popełniłam błąd, wybierając Bebilon Pronutra.  Tak naprawdę ani chwili nie zastanawiałam się będąc w ciąży jakie mleko wybiorę. Byłam pewna, że będę karmić piersią, a mleko matki jest najzdrowsze. Niestety już od pierwszego dnia moja córka była karmiona mlekiem modyfikowanym. Tak naprawdę wybór nie należał do mnie, wybrał za mnie szpital. Wracając do domu, mąż zakupił mleko podawane w szpitalu, bo przecież na pewno jest najlepsze.

Od pierwszego dnia Mańka pije Bebilon i od tego mleka właściwie zacznę. Ale najpierw kilka słów o mleku matki.

Karmienie piersią. Właściwości mleka.

Mleko matki składa się z:

  • woda –nawadnia organizm dzieciątka
  • białka – główny budulec dla rozwijającego się organizmu;
  • węglowodany – m.in.  laktoza, która w dużej mierze pokrywa zapotrzebowanie energetyczne dziecka, oraz oligosacharydy
  • tłuszcze – niezbędne  do prawidłowego rozwoju mózgu i narządu wzroku,
  • składniki mineralne – np. wapń, który jest odpowiedzialny za budowę szkieletu oraz żelazo, które jest niezbędne do tworzenia krwinek czerwonych,
  • witaminy– ważne w prawidłowym funkcjonowaniu układu immunologicznego.
  • czynniki odpornościowe – m.in. immunoglobuliny, laktoferyna, lizozym i mucyny

Żadne mleko modyfikowane nie zastąpi mleka matki. Jednak w niektórych przypadkach nie mamy wyjścia i już od początku musimy karmić, bądź dokarmiać maleństwo sztucznym mlekiem. Dlatego tak ważne jest abyśmy podjęli tą decyzję świadomie.

mleko modyfikowane a olej palmowy
mleko modyfikowane a olej palmowy

Bebilon Nutricia

W składzie mamy olej palmowy, czyli substancję rakotwórczą, powodującą otyłość. Czy jest ona nam potrzebna w składzie mleka? Jak sama mamrka Bebilon przyznaje w składzie nie jest niezastąpiony, ale w tym mleku Olej palmowy stanowi źródło kwasu palmitynowego, obecnego także w mleku kobiecym. Cena bebilonu nutricja, wcześniej bebilon pronutra wacha się w granicach 47 zł za kilogram. Udało jednak się firmie bebilon uzyskać mleko w którym nie ma oleju palmowego.

Bebilon Profutura

Droższa i za razem zdrowsza? Wersja bebilonu. Jak sama marka mówi: Bebilon Profutura to najbardziej zaawansowana naukowo receptura w naszej ofercie. Zawiera lipidy jaja kurzego oraz bezwodny tłuszcz mleczny – dzięki tym składnikom struktura tłuszczu w mleku Bebilon Profutura jeszcze bardziej podobna do struktury tłuszczu w mleku mamy.

Więc można? Za jaką cenę? Bebilon Profutura 2 kosztuje około 64 zł za kilogram. Kilogram mleka modyfikowanego to 33 porcję, średnio 6 miesięczne dziecko zjada 3 porcję mleka dziennie, więc wystarcza nam na 10 dni. Kupując Bebilon z olejem palmowym oszczędzamy 21 zł na miesiąc. Tyle droższe jest zdrowie naszego dziecka.

Inne mleka modyfikowane.

Poznaliśmy już tajne (lecz widoczne na opakowaniu mleka) informację o których się nie mówi się o mleku bebilon. Czas na kolejne mleko, również bardzo znane i chyba jedno z najtańszych mlek w Polsce: Bebiko 2.  Kilogram mleka Bebiko kosztuje około 37 zł. Wracając do moich wcześniejszych wyliczeń, oszczędzimy 81 zł jeżeli zrezygnujemy z dobrego składu mleka znajdującego się w Bebilonie Profutura.  Podobnie rzecz ma się w mleku Nan, Humana i innych łatwo dostępnych mlekach w Polsce.

Pytanie dlaczego do tańszego mleka dodany jest rakotwórczy składnik! Otrzymujemy odpowiedź: „Przede wszystkim pragnę zapewnić, że wszystkie nasze produkty spełniają restrykcyjne normy jakości, obowiązujące dla żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci”.

Wybór zostawiam Wam drodzy rodzice.

 

Zapraszam na:

O czym pamiętać podczas komponowania diety dla niemowlaka?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.