Miłość jako najważniejszy czynnik zdrowego odżywiania dziecka

Istnieją różne zalecenia dotyczące karmienia noworodków. Często mówi się jednak że mleko pochodzące od matki jest najlepszym pożywieniem, jakie można zapewnić dziecku w pierwszych miesiącach jego życia. Zdarza się jednak, że dziecko odmawia ssania piersi i trzeba szukać innych sposobów na zagwarantowanie mu wysokiej jakości pożywienia, będącego podstawą jego prawidłowego rozwoju. Nie martw się miłość to najważniejszy czynnik zdrowego odżywiania dziecka.

Kieruj się miłością do dziecka

Nie ważne czy udaje Ci się karmić piersią, czy jednak odpuściłaś, nie dałaś rady, bądź nie chciałaś i karmisz mieszanką, najważniejszym czynnikiem zdrowego odżywiania jest miłość. Bezpośredni kontakt, przytulenie maluszka – to coś co daje mu poczucie bezpieczeństwa oraz warunkuje prawidłowy rozwój dzieciątka.

Noworodka karmimy co 3 godziny, nawet jeżeli nie dopomina się jedzenia! Nie ma od tego wyjątku! Ja nie posiadałam tej wiedzy i u mojego maleństwa w 8 dobie rozwinęła się żółtaczka.

Porady dla mam karmiących butelką

Aby noworodek wiedział, że mleczko jest gotowe, na początku powinniśmy delikatnie połaskotać dzieciątko w palce albo czubkiem smoczka. Dzięki temu zwróci uwagę na Ciebie swoją uwagę i będziesz mogła mu włożyć smoczek do ust.

Wybierz butelkę antykolkową (w następnych postach trochę o tym napiszę), ponieważ dostające się do brzuszka pęcherzyki powietrza mogą powodować wzdęcia oraz kolki. Przechylaj mocno butelkę, żeby mleko wypełniało zawsze cały smoczek.

W pierwszych dniach, noworodki mają minimalne zapotrzebowanie na pokarm (zacznij od 10 ml, stopniowo zwiększając porcję). Nigdy nie oczekuj, że dziecko za każdym razem wypije tyle samo. My też jednego dnia jesteśmy bardziej głodni, zjadamy więcej, a innego mniej! Ważne, że dziecko je!

Nigdy nie podpieraj butelki. Pamiętaj pora karmienia, to pora na czułości, przytulania, budowania więzi. Wiem, że mogłabyś w tym czasie zrobić coś innego, ale ten czas przeznaczony jest dla Was. Nie śpiesz się. Dźwięk Twojego głosu, zapach Twojego ciała sprawi, że karmienie będzie dla maleństwa jeszcze większą przyjemnością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.