Kupowanie sprzętu, szczególnie RTV lub AGD, często jest wyzwaniem. Wiele osób zupełnie nie wie, na co zwracać uwagę i gdzie szukać skutecznej pomocy. W poniższym artykule wyjawię Ci kilka cennych rad, dzięki którym dużo lepiej zainwestujesz swoje pieniądze w nowy sprzęt.
Przedstawiam dzisiaj – wpis gościnny mojego znajomego, który pozwoli nam w łatwy sposób dowiedzieć się jak wybrać sprzęt do domu?
Kupowanie sprzętu do domu zazwyczaj nie jest zbyt tanie. Telewizor, pralka, lodówka, odkurzacz, drobne AGD do kuchni – to wszystko kosztuje. Każdemu więc zależy, żeby kupić jak najlepiej, ale nie wszyscy wiedzą, jak się do tego zabrać.
Przygotowałem kompleksową analizę tego tematu, dzięki czemu nie popełnisz powszechnych błędów i zaczniesz robić przemyślane zakupy. Przejdźmy do konkretów!
Uważaj na opinie w internecie
Spora część osób pierwsze co robi, to sprawdza opinie o danym produkcie. Używa do tego sekcji z opiniami w danym sklepie internetowym lub w popularnych porównywarkach cenowych, np. Ceneo.
Niestety większość opinii internautów jest do niczego. Z jakich powodów? Oto one:
• Sporo osób opiniuje produkt tuż po zakupie, będąc jeszcze w euforii. A to znów powoduje skrajne opinie – głównie pozytywne, ale czasem też negatywne, gdy ktoś nie umie sobie poradzić z konfiguracją czy montażem sprzętu i zaczyna wylewać swe żale w internecie.
• Prawdziwą plagą są sponsorowane opinie w formie marketingu szeptanego. Też są głównie pozytywne, ale i negatywne, gdy dana firma woli oczerniać konkurencję niż zachwalać swoje produkty.
• Opinie są bardzo subiektywne. Weźmy za przykład pralki. Ktoś kupił prostą, małą i tanią pralkę, z której jest zadowolony i daje jej 5 gwiazdek – bo nie ma wielkich wymagań; sprzęt ma prać i się nie psuć. Ktoś inny kupił pralkę za ponad 3000 zł z licznymi bajerami, np. w formie aplikacji czy sztucznej inteligencji. Ale jakiś niuans mu nie pasuje i dał 3 gwiazdki. Czy to oznacza, że tania pralka jest lepsza od tej wypasionej? Średnia ocen wskazuje, że tak, więc po co kupować coś droższego? A to tylko pozory, bo ludzie mają różne wymagania i w różny sposób oceniają produkty. Często nie jest to miarodajne.
• Najostrzejsze opinie dotyczą zazwyczaj awarii sprzęt. Coś się komuś zepsuło i poszedł negatyw z najniższą oceną. Niby naturalna sprawa, ale skąd wiemy, czy awaria była bardziej winą sprzętu czy użytkownika? Może nie dbał on o prawidłową konserwację, może zapomniał o czymś przy montażu lud użytkowaniu? Nie wiemy tego, a większość osób nie chce widzieć winy w sobie tylko w sprzęcie.
Powyższe punkty pokazują, że opinie czy średnie ocen nie są najczęściej wyrocznią co do wyboru sprzętu.
Oczywiście wśród nich znajdą się perełki, czyli opinie w formie recenzji, które przedstawiają bardzo dokładnie dany sprzęt i zdradzają sporo szczegółów. Dlatego też z jednej strony zachęcam do przeglądania opinii, ale z drugiej ostrzegam, że większość z nich nic Ci nie powie i nie niesie za sobą wartościowej wiedzy o produkcie.
Czytaj eksperckie rankingi i poradniki
W nawiązaniu do wcześniejszej rady pojawia się pytanie: To gdzie szukać wartościowych opinii o produktach? Na portalach, które rzetelnie się tym zajmują.
Problem w tym, że tu też jest sporo ściemy. Zarówno większe sklepy z elektroniką, jak i mniejsze portale tematyczne często wynajmują najemników, którzy piszą teksty w oparciu o inne teksty – a nie o swoją wiedzę czy doświadczenia. W grę wchodzą też sponsorowane materiały.
Ale da się z tego grona wyłowić wartościowe miejsca. Na portalu prorankingi – https://www.prorankingi.pl – powstają rankingi sprzętu robione nie w oparciu o popularność, a o rzetelną analizę rynku.
A zestawienia są też otoczone bardzo obszernymi i unikalnymi poradnikami – czy warto coś kupić (a odpowiedź nie zawsze brzmi tak), jak coś wybrać, jak coś podłączyć, jak coś użytkować. To powinno wzbudzić Twoje zaufanie i zapewnić solidną dawkę wiedzy.
Do rozsądnego wyboru sprzętu wystarczy więc odpowiednie podejście i trochę motywacji – żeby posiedzieć kilkadziesiąt minut i przeczytać wartościowe treści. W nagrodę zaoszczędzisz sporo pieniędzy i nerwów. Kupisz raz, a dobrze. I nie nabierzesz się przy tym na marketingową papkę.
Pytaj ekspertów
Bynajmniej nie chodzi o sprzedawców z elektromarketów, bo zazwyczaj dużo nie pomogą. Ta rada wiąże się z powyższą. Jeżeli znajdziesz już portal, któremu można zaufać, to dla pewności wyślij maila z zapytaniem o polecany sprzęt. Jeśli serwis jest rzeczywiście rzetelny, to szybko pomoże Ci indywidualnie.
Nie kieruj się wyłącznie producentem
Błędem jest patrzenie na producenta danego sprzętu. Większość sporych firm ma w swojej ofercie zarówno bardzo udane, jak i gorsze produkty. Nie można trzymać się tylko loga na nich.
A to powszechne, co widzę po grupach na Facebooku. Ludzie nie pytają, jaki konkretny produkt wybrać, na co zwrócić uwagę, a jedynie o producenta. I otrzymują krótkie odpowiedzi z daną firmą. A przecież sprzęt RTV czy AGD wybiera się pod swoje wymagania i budżet. Po co tracić czas w taki sposób, skoro można go przeznaczyć na wartościową lekturę?
W skrajnych sytuacjach ludzie chcą kupić kilka różnych urządzeń i też pytają wyłącznie o producenta – chcą nabyć wszystko od jednego. A to jeszcze gorsze, bo jedna firma może tworzyć dobre lodówki, ale dużo gorsze piekarniki.
Znów wszystko sprowadza się do tezy:
> Kup szybko i źle, korzystając z niepewnych źródeł.
> Przeznacz trochę czasu i wybierz rozsądnie.
Co wybierzesz po przeczytaniu moich porad?