Cięcie – Anne Matte Hancook

Przeczytane wcześniej Ostrze trafiło w moje serce, więc nie mogłam obojętnie przejść obok kolejnej części trylogii Mroki Kopenhagi. Anna Matte Hancook w Cięciu przedstawia nową historię i nowe śledztwo prowadzone przez Erika Schafera oraz dziennikarkę Heloise Kaldan.

Głównych bohaterów poznajemy w pierwszej części trylogii. Tym razem łączy ich sprawa zaginionego dziesięciolatka, który dosłownie rozpływa się w powietrzu. Powieść jest złożona z wielu wątków, które na samym początku wydają się nieistotne, jednak mają wiele ze sobą wspólnego. Oprócz prowadzonego śledztwa jesteśmy obserwatorami prywatnego życia dwojga bohaterów.  Cała historia jest niezwykle interesująca, oparta na kwestiach społecznych, takich jak problem PTSD, uzależnienia od alkoholu, nietolerancji oraz ukrytej domowej przemocy. Autorka doskonałe przybliża temat stresu pourazowego wśród były żołnierzy oraz pokazuje jak trudno żyć rodziną w ciągłym, paraliżującym strachu.

Cięcie

Zagadka kryminalna trzyma w napięciu po ostatnie strony, a rozwiązanie jej jest niezwykle trudne i pełne mrocznych i mylnych tropów.   Wspólna praca bohaterów, ich wzloty jaki i upadki prowadzą do rozwiązania zagadki. Dziennikarka jak i śledczy podejmują walkę z czasem, by móc odnaleźć dziecko żywe. Każda sekunda jest cenna, przez co w książce wiele się dzieje. Szybka akcja sprawia również, ze książkę szybko się czyta z zapartym tchem. Wraz z bohaterami czytelnik toczy walkę o odkrycie tajemnicy. Oczekując na zakończenie wymyślamy różne scenariusze by odkryć niezwykle zaskakującą odpowiedź na wszystkie zagadki. Zakończenie dosłownie powala z nóg.

Brak tutaj niestety, części, która mnie urzekła w pierwszej części, czyli aspektu psychologicznego. Na początku wspomniano o zjawisku pareidolii, którym interesuje się zaginiony dzieciak, co dodawało smaku całej historii. Niestety z biegiem książki wątek ten zostaje zapomniany. Przez co cała książka staje się tylko dobrym kryminałem, jednym z wielu, które przeczytałam. Mimo tej zwyczajności książka broni się niezwykłym kunsztem pisarskim Anne Mate Hancock oraz ciekawymi i rzeczywistymi bohaterami, którzy także popełniają błędy. Czuję niedosyt, jednak chętnie sięgnę po kolejną część.

Ostrze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.