No cóż… obserwujemy uzależnienie malucha od komputera/internetu/telefonu w coraz to młodszym wieku. Moja Maniusia już chętnie ogląda bajki nie tylko na telewizorze, ale także na telefonie. Jak się od tego ustrzec?

Ostatnio moja Mała miała gościa, 8 letniego kuzyna, który przyjechał bawić się z nami. Pierwsze zdanie jakie usłyszałam od małego chłopca, który nie dawno recytował wierszyki i śpiewał piosenki, to było: „Ciocia, a jakie masz gry na telefonie?”. Od razu podpadłam bo nie miałam żadnych, a Mańka do dzisiaj nie ma konsoli i gier. To co ona robi? – pytał. Bawi się zabawkami.

Komputer – zapewnienie rozrywki czy uzależnienie malucha?

Komputer od zawsze jest w naszym domu i prawie zawsze włączony. Z racji mojej pracy – prowadzenia bloga, freelancera, czy też inżyniera pracuje całe dnie. Jeszcze nie dawno, lubiłam sobie raz na jakiś czas pograć w Simsy, a mój mąż w symulator Ciężarówek. Czy przyszło nam kiedyś do głowy, czy komputer to wielkie zagrożenie?

Mańka często zagląda nam przez ramie na ekran komputera, a jak tylko może to chętnie powciska klawisze komputera. Staramy się ograniczać jej dostęp do sprzętu elektronicznego i na pewno nie będzie miała przez najbliższe kilka lat tableta czy telefonu. Chyba, że zabawkowy, który już posiada i bawi się dzwoniąc do „baby”.

A kiedy można pokazać dzieciom komputer jako rozrywkę? Na pewno nie do 3 roku życia. Do tego czasu ograniczamy wszystkie bajki, gry i zabawy elektroniczne. Dziecko musi wiedzieć, jeżeli pracujesz w domu jak my, że komputer służy do pracy, nauki czy zdobywania wiedzy.

Gdy mamy do czynienia z większym dzieckiem musimy ograniczyć czas gry. Przy zabawie przed komputerem dłużej niż 4 h zauważymy, że  mózg dziecka się męczy i występują objawy dekoncentracji, trudności w zapamiętywaniu, odrabianiu lekcji.

Oczywiście nie możemy zapomnieć, że jeżeli pozwalamy dziecku na gry muszą być dostosowane do jego wieku. Nie pozwalamy 8 latkowi grać w gry od 12 lat. Ktoś i po coś ten ogranicznik ustalił!

Uzależnienie malucha?

Pierwszym syndromem, który zauważymy jest na pewno problem w zapamiętywaniu, odrabianiu lekcji – czyli pogorszenie w nauce. Dziecko uzależnione reaguje agresywnie, gdy rodzić zabrania mu gry/ nakazuje wyłączenie sprzętu.

Dziecko uzależnione jest w zupełnie innym świecie. Nie mnie oceniać, ale dziecko, które u nas było opowiadało mi, że ma piłe elektryczną i wycina drzewa?! Na początku nie rozumiałam, myślałam, że jakąś zabawkę, po długiej rozmowie wiem, że gra Main Craft (nawet nie wiem jak to się pisze) wciągnęła go tak bardzo, że miał trudności w odróżnieniu realnego świata.

Pytam: Czy ty nie grasz za dużo? Jego odpowiedź zbiła mnie z tropu: „Po kimś to mam!”. Faktycznie nie wiedziałam jego ojca bez telefonu w ręce, jak nie śmieszne filmy to proste gierki logiczne! Tak, dziecko bierze przykład, nie możemy oderwać go od świata wirtualnego, jeżeli sami w nim jesteśmy!

Co robimy z uzależnionym maluchem?

Przede wszystkim poświęcamy mu więcej czasu. Czyż dla nas nie jest wygodne, gdy zmęczeni po całym dniu pracy możemy sobie spokojnie posiedzieć, a nasze dziecko w spokoju się bawi!

Pamiętaj komputer/konsola to nie zabawka! Nie rozwija ona wyobraźni, a wręcz przeciwnie. Spróbuj malucha zainteresować czymś innym, może nowe zajęcia sportowe, które wciągną go na maksa! A może wieczorne przejażdżki rowerowe, które będą plusem dla was obojga.

Jeżeli zauważasz problem u swojego dziecka, na początku spróbuj rozwiązać go u siebie w domu. Ale jeżeli nie zauważasz poprawy i dziecko ma ten sam problem już 2 – 3 lata musisz skorzystać z pomocy specjalisty! Ja jednak polecam szybszą reakcję! Pamiętaj, że świat wirtualny zaburza osobowość twojego dziecka, dziecko wolniej się rozwija, będzie mieć problemy z rówieśnikami i swoimi uczuciami. Nie zwlekaj!

W przypadku uzależnienia może pomóc psychiatra dziecięcy, dlatego nie zwlekaj, skorzystaj z pomocy!

 

uzaleznienie malucha

7 Replies to “Uzależnienie malucha”

  1. niestety, internet/elektronika to dobrodziejstwo i przekleństwo zarazem :/ no ale ktoś mądry wymyślił PEGI Info – tylko jeszcze szkoda, że poczekamy aż ludzie nauczą się zeń korzystać ;(
    w końcu ile razy widzi się np. dzieciaki kupujące gry 18+ i to co najgorsze – bez problemu czy opieki…

  2. To intrygujące ale i mocno przerażające, że dzieci z taką mocą i chęcią lgną do telewizji, tabletów czy telefonów.

  3. Niestety świat wirtualny jest bardzo bogaty to dzieci i dorośli wolą w nim przebywać. Cóż się dziwić, to zabawka obecnych czasów. Grunt, by czasem zmienić taką zabawę na inną, a nie pozwalać robić tylko jednego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *