Początki | Potencjalne Problemy

Pieluszkowe zapalenie skóry – co należy wiedzieć?

28 lutego 2019

Jedną z najczęstszych zmian chorobowych skóry okresu noworodkowego i niemowlęcego jest pieluszkowe zapalnie skóry. Z reguły dotyka ono maluszki pomiędzy 7 a 12 miesiącem życia. Zmiany skórne pojawiają się najczęściej (jak sama nazwa wskazuje) w okolicach przylegania pieluszki. Z uwagi na fakt, że powstałe grudki oraz pęcherzyki mogą powodować świąd, maluszek cierpiący na pieluszkowe zapalenie skóry zmaga się z dużym poczuciem dyskomfortu.

Jak uniknąć pieluszkowego zapalenia skóry?

Pupcia niemowlaka to bardzo wrażliwa część ciała. Jej zaczerwienienia to efekt kontaktu z brudną i mokrą pieluszką. Podstawą zasadą jest częsta zmiana pieluszki, odpowiednia higiena i odpowiednio dobrany rodzaj i rozmiar pieluszki. Niekiedy tańsze zamienniki pampersów podrażniają skórę niemowlaka, jednak również i oryginalne pampersy mogą okazać się niewłaściwe naszego maleństwa.

Pamiętaj, że pieluszkę zmieniamy nie rzadziej niż raz na 3 godziny. Gdy tylko zauważysz, że maluszek zrobił kupkę, natychmiast zmień brudną pieluszkę. Niby proste, ale ja tej wiedzy nie posiadałam, w szpitalu otrzymałam informację, że trzeba przebierać Mańkę co 3 godziny. O resztę musiałam dopytać sama lub doczytać w książkach.

Etapy przewijania noworodka

  1. Przygotuj wszystkie potrzebne rzeczy, najlepiej przy przewijaku miej stałe:

– czyste pieluszki

– waciki i ciepłą wodę

– ubranka na zmianę

– maści przeciw odparzeniom (patrz kosmetyki dla dziecka)

  1. Przed przewijaniem noworodka umyj i wysusz ręce, możesz do tego użyć nawilżanych chusteczek.
  2. Odwiń pieluszkę, jeżeli jest kupka, użyj górnej części by usunąć większość zabrudzenia. Zwiń pieluszkę i dokładnie umyj pupę maluszka. Użyj do tego wacików i ciepłej przegotowanej wody. Unieś obie nóżki razem, umyj pośladki. Połóż świeżą pieluszkę pod pupę i osusz dokładnie skórę malucha.

Jeśli zauważysz jakieś podrażnienie lub wysypkę, zastosuj krem na odparzenia, dokładnie posmaruj pupę przy każdym przewijaniu noworodka.

  1. W razie konieczności zmień ubranie maluchowi, umyj dokładnie swoje ręce.

Spraw, aby przewijanie noworodka było bezpieczne

Do przewijania noworodka nie używaj nawilżanych chusteczek, bo nie są one dobre dla naszego malucha. Możesz je wykorzystać do starszego dziecka. Moja Mańka miała silne uczulenie na pupie od nawilżanych chusteczek, więc już wiem i zawsze mam pod ręką przegotowaną wodę.

Nigdy nie zostawiaj malucha samego na przewijaku. Nawet gdy jest jeszcze bardzo mały i jesteś pewna że nie potrafi się sam obrócić. Pamiętaj, że to może zdarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie.

  1. Przewijanie maluszka na szczęście jeszcze przede mną. Mam jednak wrażenie, że każda mama (i każdy tatuś) najlepiej nauczą się tych kwestii w praktyce. Żaden poradnik nie zastąpi pierwszego razu na przewijaku, jakkolwiek to brzmi 🙂

  2. Młode mamy na pewno skorzystają z tego poradnika. Bardzo fajnt wpis, dobrze że poruszasz takie tematy i dajesz niby banalne ale ważne lekcję. Pozdrawiam serdecznie ☺

  3. Nie wiem jak to jest, ale z obserwacji mojej dwójki dzieci wiem, że są dzieci po prostu na to podatne, podczas gdy inne nie miewają z tym problemu – przy dokładnie tym samym sposobie pielęgnacji. Jest to ciekawe…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *