Powstał szum medialny w okół księży pedofilów, ale niestety możemy ich spotkać wszędzie. Dzieci ufają swoim nauczycielom, sąsiadom, wujkom, lekarzom i innym. Jak rozmawiać z dzieckiem by było świadome, czym jest pedofilia? Jak ustrzec dziecko?

Bardzo trudny temat, często temat tabu w naszych domach. Jak ja byłam mała nie rozmawiało się z rodzicami o nagości, seksie, ale dzisiaj świat się zmienia. Trzeba uświadamiać dzieci. Tylko jak wytłumaczyć takiemu maleństwu co jest dobre a co nie?

Dlaczego nie pokazujemy ciała obcym?

– Mamo? A czemu zakrywam dupcie,a mogę pokazywać rączkę czy nóżkę?

Takie pytanie raczej nie padnie z ust Twojego dziecka. Dla niego cielesność nie jest wstydliwa. Dziecko zaczyna się wstydzić dopiero około 8 – 10 roku życia. Jak wytłumaczyć dziecku dlaczego zakrywamy niektóre części ciała, a inne nie?

Gdy kogoś lubimy np. w przedszkolu to możemy przywitać się z nim np. podając rączkę, czy całując przyjaciółkę w policzek. To jest wystarczający okaz naszej sympatii. Natomiast są rodzice, którzy Cię kochają, a Ty kochasz ich, więc możesz im pokazać swoje zakryte ciało, ale tylko pod warunkiem, że masz do tego ważny powód. Mama i tatuś mogą Cię kąpać, więc mogą obejrzeć Twoje całe ciało. Ale pamiętaj, że to są bardzo ważne sprawy i dotyczą tylko tych osób które Cię kochają – mamusi i tatusia. Oczywiście jeżeli mamusia poprosi babcie by z Tobą została a ona musi Cię wykąpać to także możesz jej na to pozwolić. Kolejną osobą jest lekarz, jeżeli jesteś chory i idziemy do lekarza to on także może Cię zobaczyć.

Pamiętaj, że to są ważne sprawy i jeżeli ktoś inny chce zobaczyć Twoje całe ciało to powinieneś od razu zgłosić to mamie lub tacie!

Kim jest pedofil?

Pedofil to osoba, która lubi rozbierać i dotykać dzieci a nie ma do tego żadnego ważnego powodu. Pamiętaj, że takie zachowanie jest niewłaściwe. Wiesz już, że nie można pokazywać całego ciała bez żadnego powodu. Musisz zawsze pamiętać, że gdyby ktoś próbował Cię rozbierać lub dotykać, powinieneś mu powiedzieć, że tego nie chcesz! Powinieneś jak najszybciej mi o tym powiedzieć.

Jak ustrzec dziecko?

Czy taka rozmowa wystarczy? Nie gwarantuje, ale na pewno uświadomi kilkulatka co jest właściwe. Nasze maleństwa nie znają złych zachowań i zazwyczaj ufają ludziom. Musimy przeprowadzić z dzieckiem takie rozmowy i wiele innych.

Niestety często nie wiemy jak to zrobić. Dlatego polecam wspaniałą książkę – „Jak być dobrym rodzicem – Mądre reakcje w trudnych sytuacjach.”

jak ustrzec dziecko

 

Choroba dziecka a wizyta u lekarza

23 Replies to “Pedofilia? Jak ustrzec dziecko?”

  1. Temat bardzo ważny i chyba tylko częste rozmowy z dzieckiem są tutaj niezbędne. Kilkulatek już powinien wiedzieć, że ma prawo decydować o sobie i swoim ciele np. Nie musi każdego przytulać i dawać buziaków, jeśli nie chce… Mały krok, ale niezmiernie ważny.

  2. Oglądaliście „kler”? jest tam taka scena, gdy chłopak próbuje poskarżyć się rodzicom i prosi by go nie posyłali więcej do pedofilia. Oni jednak nie słuchają. Wydaje mi się, że rozmowy są ok., ale najważniejsze jest słuchanie. Nie tylko dziecka, każdego trzeba słuchać, ale dziecka w szczególności

  3. Ostatnio właśnie moja córka o to pytała. Chyba bardziej kojarzy motyw porwania przez kogoś obcego niż czynności pedofilskie i seksualne. Wytłumaczyłam na tyle o ile może zrozumieć i… chyba wie o co chodzi.

  4. Cieszę się, że poruszasz ten temat i zauważasz, że w różnych środowiskach można znaleźć pedofilów. Niestety nawet w rodzinie. Mam nadzieję, że przez nagłośnienie tego tematu w końcu pozbędziemy się tego problemu.

  5. Bardzo trudny temat. Myślę, że najtrudniejsze dla dziecka dotkniętego choćby znamionem pedofilii będzie przyznanie się rodzicom, dlatego trzeba budować otwartą relację od samego początku.

  6. Ciężki i trudny temat… Pedofilia zawszę będzie, tak samo jak gwałciciele, mordercy i złodzieje
    Dlatego należy rozmawiać 🙂 Pozdrawiam

  7. Jestem rocznik 97 A pamiętam że mama przeprowadziła że mną rozmowę na temat dotyku przez obce osoby i bardzo mi on utkwil w pamięci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *