Nie wiele osób zadaje sobie pytanie, jakie powinnam wybrać mleko modyfikowane, czym się kierować przy wyborze, żeby nie popełnić błędu. Ja niestety popełniłam błąd, wybierając Bebilon Pronutra.  Tak naprawdę ani chwili nie zastanawiałam się będąc w ciąży jakie mleko wybiorę. Byłam pewna, że będę karmić piersią, a mleko matki jest najzdrowsze. Niestety już od pierwszego dnia moja córka była karmiona mlekiem modyfikowanym. Tak naprawdę wybór nie należał do mnie, wybrał za mnie szpital. Wracając do domu, mąż zakupił mleko podawane w szpitalu, bo przecież na pewno jest najlepsze.

Od pierwszego dnia Mańka pije Bebilon i od tego mleka właściwie zacznę. Ale najpierw kilka słów o mleku matki.

Karmienie piersią. Właściwości mleka.

Mleko matki składa się z:

 • woda –nawadnia organizm dzieciątka
 • białka – główny budulec dla rozwijającego się organizmu;
 • węglowodany – m.in.  laktoza, która w dużej mierze pokrywa zapotrzebowanie energetyczne dziecka, oraz oligosacharydy
 • tłuszcze – niezbędne  do prawidłowego rozwoju mózgu i narządu wzroku,
 • składniki mineralne – np. wapń, który jest odpowiedzialny za budowę szkieletu oraz żelazo, które jest niezbędne do tworzenia krwinek czerwonych,
 • witaminy– ważne w prawidłowym funkcjonowaniu układu immunologicznego.
 • czynniki odpornościowe – m.in. immunoglobuliny, laktoferyna, lizozym i mucyny

Żadne mleko modyfikowane nie zastąpi mleka matki. Jednak w niektórych przypadkach nie mamy wyjścia i już od początku musimy karmić, bądź dokarmiać maleństwo sztucznym mlekiem. Dlatego tak ważne jest abyśmy podjęli tą decyzję świadomie.

mleko modyfikowane a olej palmowy
mleko modyfikowane a olej palmowy

Bebilon Nutricia

W składzie mamy olej palmowy, czyli substancję rakotwórczą, powodującą otyłość. Czy jest ona nam potrzebna w składzie mleka? Jak sama mamrka Bebilon przyznaje w składzie nie jest niezastąpiony, ale w tym mleku Olej palmowy stanowi źródło kwasu palmitynowego, obecnego także w mleku kobiecym. Cena bebilonu nutricja, wcześniej bebilon pronutra wacha się w granicach 47 zł za kilogram. Udało jednak się firmie bebilon uzyskać mleko w którym nie ma oleju palmowego.

Bebilon Profutura

Droższa i za razem zdrowsza? Wersja bebilonu. Jak sama marka mówi: Bebilon Profutura to najbardziej zaawansowana naukowo receptura w naszej ofercie. Zawiera lipidy jaja kurzego oraz bezwodny tłuszcz mleczny – dzięki tym składnikom struktura tłuszczu w mleku Bebilon Profutura jeszcze bardziej podobna do struktury tłuszczu w mleku mamy.

Więc można? Za jaką cenę? Bebilon Profutura 2 kosztuje około 64 zł za kilogram. Kilogram mleka modyfikowanego to 33 porcję, średnio 6 miesięczne dziecko zjada 3 porcję mleka dziennie, więc wystarcza nam na 10 dni. Kupując Bebilon z olejem palmowym oszczędzamy 21 zł na miesiąc. Tyle droższe jest zdrowie naszego dziecka.

Inne mleka modyfikowane.

Poznaliśmy już tajne (lecz widoczne na opakowaniu mleka) informację o których się nie mówi się o mleku bebilon. Czas na kolejne mleko, również bardzo znane i chyba jedno z najtańszych mlek w Polsce: Bebiko 2.  Kilogram mleka Bebiko kosztuje około 37 zł. Wracając do moich wcześniejszych wyliczeń, oszczędzimy 81 zł jeżeli zrezygnujemy z dobrego składu mleka znajdującego się w Bebilonie Profutura.  Podobnie rzecz ma się w mleku Nan, Humana i innych łatwo dostępnych mlekach w Polsce.

Pytanie dlaczego do tańszego mleka dodany jest rakotwórczy składnik! Otrzymujemy odpowiedź: „Przede wszystkim pragnę zapewnić, że wszystkie nasze produkty spełniają restrykcyjne normy jakości, obowiązujące dla żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci”.

Wybór zostawiam Wam drodzy rodzice.

 

Zapraszam na:

O czym pamiętać podczas komponowania diety dla niemowlaka?

30 Replies to “Mleko modyfikowane a olej palmowy”

 1. Nie musiałam używać mleka modyfikowane go, miałam to szczęście, że udało mi się długo karmić naturalnie. Gdybym miała jednak wybrać melko modyfikowane, z całą pewnością wybrałabym to z najlepszym składem.

 2. Sama ani nie jestem w ciąży, ani nie mam dzieci, mam za to młodsze rodzeństwo i siostrzeńców. Sama z tego co pamiętam byłam karmiona mlekiem Nan, natomiast moje rodzeństwo i siostrzeńcy mlekiem Bebilon. Nikt nigdy nie zwracał nawet uwagi na to jakie mleko podaje, nie czytał składu. Do tej pory widzę tendencje do wybierania najtańszego mleka, aby tylko nie przepłacać. Może to był błąd…

 3. Ja używam mleka Hipp Bio Combotic i uważam, że jest okej. Czytałam kiedyś wypowiedź jakiegoś profesora, że starają się dobrać idealną mieszankę jak najbardziej podobną do mleka matki stąd mała obecność oleju palmowego… to jest drogie mleko, nie musiało by tam być tego tłuszczu „bo tani” …

 4. Ja pierwszego synka karmiłam piersią do 10 miesiąca, drugiego niestety tylko trzy ze względu na pobyt w szpitalu i silne antybiotyki. Obaj po odstawieniu od piersi dostawali Bebilon Pronutra .

 5. Jeżeli będę miała tą możliwość to będę chciała karmić piersią. Ale jak wyjdzie to wyjdzie. Teraz to nie ma co nad tym gdybać.

 6. Nawet nie zdawałam sobie z tego sprawy i czas będzie zmienić mleko mm. Dzięki za artykuł bardzo przydatny:)

 7. Bardzo nie lubię kiedy szpital za nas decyduje. Powinniśmy mieć prawo wyboru. Ps. Bardzo fajny post. Pozdrawiam serdecznie ☺

  1. Ja podaje bebilon 2, ale po Twoim artykule chyba rozwaze zmiane…
   A w reklamie tak to pieknie wyglada 😒

   Jednak sklad trzeba czytac na wszystkim i nie ufac żadnej firmie 😠

 8. Jestem zdumiona, że nawet w mleku mogą być rakotwórcze związki.
  To oczywiste, że zdrowie dziecka jest najważniejsze.
  Podziwiam i gratuluje świadomego podejścia!

  Pozdrawiam serdecznie! 🙂

 9. W naszym mleku też pojawia się olej palmowy, ale w których produktach go teraz nie ma? Można go ograniczać, ale kiedy dziecko zacznie jeść wszystko to co My to i tak nie unikniemy oleju palmowego który teraz można spotkać dosłownie wszedzie.

 10. Wybór odpowiedniego mleka jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Oczywiście najbardziej pożądane jest karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy. Czasami jest to niemożliwe i wtedy stajemy przed wyborem odpowiedniej mieszanki. Warto wtedy poświecić chwilę czasu i wybrać najlepszą opcję. Bardzo wartościowy wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *